Strona główna | Mapa serwisu | English version

Nasza szkoła
Klasa IIIa > Nasza szkoła

Nasza szkoła
 
                                      Nasza Szkoła

Nasza szkoła znajduje się w centralnej części miejscowości. Gimnazjum zostało utworzone decyzją Rady Gminy i swoją działalność rozpoczęło 1 września 1999 roku. Obecnie do szkoły uczęszcza 304 uczniów z Koszęcina oraz okolicznych miejscowości: Sadowa, Wierzbia, Rusinowic, Cieszowej, Bruśka, Piłki oraz Polesia.




W szkole zatrudnionych jest 30 nauczycieli. Gimnazjum jest stosunkowo dobrze wyposażone w sprzęt i pomoce naukowe. Znajdują się w niej:
- dwie pracownie komputerowe,
- pracownia fizyczna, chemiczna, historyczna, biologiczna, matematyczna, polonistyczna,
- pracownie językowe.
Uczniowie korzystają z biblioteki, w pobliskim Domu Kultury.


Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na hali sportowej, na boisku szkolnym oraz w obrębie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (jazda na rowerach, kajakach, łyżwach, nartach biegowych). W grudniu 2005 r. hala sportowa została oddana do pełnego użytku przez uczniów.


   
                    Czego i jak uczymy:

Jesteśmy szkołą, która dobrze uczy i wychowuje, stwarza bezpieczne warunki do nauki i pracy oraz ciągle poszukuje nowoczesnych metod skutecznego nauczania.
Zapewniamy rzetelną wiedzę na poziomie umożliwiającym kontynuację nauki zarówno na poziomie kształcenia zawodowego, jak i średniego.
Nieustannie wspieramy każdego ucznia, aby mógł harmonijnie i wszechstronnie rozwijać się zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami. Każdy uczeń jest dla nas jednakowo ważny, każdemu pomagamy by osiągnął sukces.


Przygotowujemy uczniów do życia społecznego:
w rodzinie, środowisku lokalnym, ojczyźnie, zjednoczonej Europie.
Wychowujemy człowieka potrafiącego powiedzieć „nie” patologiom współczesnego świata.
Uczymy wychowanków komunikować się, współpracować w zespole, podejmować decyzje, współdziałać z innymi i stosować procedury demokratyczne.
Stwarzamy możliwości nabycia umiejętności posługiwania się dwoma językami obcymi: angielskim i niemieckim,
Kształcimy ludzi:
- umiejących wykorzystywać media do nauki i pracy,
- szanujących przyrodę, stosujących zasady ekologii w życiu codziennym,
- potrafiących żyć w zgodzie z samym sobą, z innymi, ze światem,
- będących asertywnymi i tolerancyjnymi,
- mających poczucie samorealizacji,
Relacje miedzy uczniem a nauczycielem, pomiędzy rodzicami a szkołą, szkołą a środowiskiem lokalnym są demokratyczne, oparte na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
W roku szkolnym 2002/2003 otrzymaliśmy tytuł "Szkoły z Klasą"

Bierzemy udział w projektach: „Wy i my” programu Sokrates - Comenius, Projekt „English Language Society” programu Small Grant Nidzkiej Fundacji Rozwoju Nida, Projekt „Klub Młodych - Ciekawych Świata” dotowany przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności, Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Równać Szanse - Małe Granty.

                                  
         Nasze sukcesy:

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach i olimpiadach. W ubiegłym roku szkolnym trzech z nich zostało finalistami konkursów przedmiotowych z historii, fizyki i geografii. W ramach działalności w ogólnopolskim Towarzystwie Gimnazjów Poszukujących z Małych Miast i Wsi zdobyliśmy I i III miejsce w konkursie "Świat Wiejskich Wartości" oraz wyróżnienie w projekcie "Praca naukowo - badawcza gimnazjalisty", a także wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim "Moje małe chwile szczęścia". Uzyskiwaliśmy również sukcesy w konkursach na szczeblu powiatowym, m.in.: regionalnym, matematycznym, literackim, ortograficznym, profilaktycznym, czy też wiedzy o Unii Europejskiej. Możemy również pochwalić się sukcesami sportowymi: I miejsce w zawodach rejonowych L.A. i udział w finałach wojewódzkich, IV miejsce w rejonowych zawodach tenisa stołowego, I miejsce w powiecie w: piłce nożnej halowej oraz w korfballu.
Dodatkowym sukcesem jest udział uczniów w projektach i programach edukacyjnych, np. językowych, ekologicznych, badawczych.
Systematycznie współpracujemy m.in. z: Polskim Towarzystwem Geograficznym, Zespołem Parków Krajobrazowych woj. śląskiego, Nadleśnictwem Koszęcin, Pracownią Psychoterapii i Psychoedukacji w Częstochowie oraz PPPP w Lublińcu, Domem Dziecka w Ciasnej.
W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, organizując m.in demokratyczne wybory, wydając szkolną gazetkę, a także prowadząc działalność wolontariacką. Corocznie organizujemy szereg imprez, akcji i konkursów angażujących wszystkich uczniów, np. "Festiwal Nauki", "Pasowanie na gimnazjalistę", akcję "Sprzątanie Świata", czy też gminne konkursy "Moja Mała Ojczyzna", "Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS", konkurs ortograficzny i recytatorki.


                Dotychczasowe doświadczenia
                 szkoły i środowiska lokalnego:


Nasza szkoła realizuje szereg projektów i programów umożliwiających uczniom poszezrzanie wiedzy i rozwój pasji:
~ należymy do ogólnopolskiego Towarzystwa Gimnazjów Poszukujących z Małych Miast i Wsi, włączając się w jego działania;
~ realizujemy projekty:
- „Wy i my” programu Sokrates - Comenius, opierający się na współpracy i wymianie doświadczeń ze szkołami z Wlk. Brytanii, Francji i Włoch.;
- projekt „English Language Society” programu Small Grant Nidzkiej Fundacji Rozwoju Nida, dzięki któremu otrzymaliśmy fundusze na wyposażenie pracowni j.angielskiego;
- projekt „Klub Młodych - Ciekawych Świata” dotowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Równać Szanse-Małe Granty, w ramach którego uczniowie zrealizowali prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych oraz programowania mikroprocesorów.

Wszystkie projekty i programy były wielkim naszym sukcesem. Dzięki aktywnej współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami oraz dzięki pomocy rodziców nasze działania odbiły się szerokim echem w lokalnym środowisku oraz przyczyniły się do zaktywizowania wszystkich uczniów, dając im możliwość samorealizacji i wszechstronnego rozwoju.